Týden před Velkou pardubickou v neděli 4. října můžeme kráčet po stopách vévody Albrechta z Valdštejna. Navštívíme jeho rodiště, kdysi slavnou Smrkovickou oboru, sídelní město Jičín, vyslechneme velice zajímavou přednášku a svezeme se se čtyřspřežím.
Příznivci koní starokladrubských se nejčastěji o spojitosti s koňmi frýdlantského vévody dozvěděli z Kroniky kladrubské Jiřího Hájka či z dřívějších prací Prof. Dr. Františka Bílka, DrSc., který se touto tématikou zabýval podrobněji. Každopádně po zavraždění A. z Valdštejna v Chebu v roce 1634 připadly stáje a tím pádem i koně a zaměstnanci pod kladrubský hřebčín. Tento vysoce kvalitní chov byl přínosem pro císařskou oboru a setrval v ní až do počátku vlády Marie Terezie. Také řada zaměstnanců přešla ze Smrkovic do Kladrub a dokonce dva se stali záhy řediteli hřebčína.
Hodnocení života a činnosti Albrechta z Valdštejna bývá někdy komplikované, ovšem z hipologického hlediska ho můžeme pouze obdivovat a chválit. Velice často si kvalitní koně vybíral sám nebo jejich výběr přísně kontroloval, zajímal se o stavby budov pro chov a výcvik koní, o jejich péči, krmení i využití. Při využití koní a lidí v armádě byl nesmírně moderní, neboť chránil jejich životy, vědom si ceny vycvičeného koně nebo vojáka. Monumentální stavby pro koně nás mohou zaujmout jak v Jičíně, tak především v Praze (Valdštejnský palác – konírna, jízdárna). Bohužel ze Smrkovické obory zbyly pouze základy staveb, obrázky v mapách či sochy v obci Obora u Ostroměře.
Nicméně místa s A. z Valdštejna spojená jsou velmi zajímavá a často jimi bez povšimnutí pouze projíždíme. To je určitě případ Albrechtova rodiště Heřmanic nad Labem, které leží při cestě z Jaroměře do Dvora Králové. Zde se Albrecht v roce 1583 narodil. Kostel uprostřed obce je stálou připomínkou jeho rodiště, protože uvnitř kostela jsou náhrobní desky jeho rodičů a na vnějších stěnách jeho dalších blízkých příbuzných.
Další zastávku plánujeme v historicky nesmírně významné Smrkovické oboře. Tu založil generalissimus Albrecht z Valdštejna okolo roku 1623 a během krátké doby vybudoval obrovský chovatelský areál. Rádcem jeho správcům obory byl i kladrubský ředitel Scipio. Velkorysé budovy i chov ještě ušlechtilejších španělských koní, než byli v Kladrubech (neboť na cenu koní nikdy nehleděl), byl později velkým přínosem i pro kladrubský chov. Dalšího významného rozkvětu dosáhl hřebčín ještě za vlády císaře Karla VI. a kladrubského ředitele Františka Ignáce Bukovského z Hustířan. V tomto období byla vystavěna v sousedství Obory v Chomuticích velká fara (ještě dnes je tam nade dveřmi nápis připomínající donátorství Karla VI.). Z téže doby pocházejí dvě barokní sochy, velmi podobné sochám v Kladrubech n. L. (sv. Donát, sv. Jan Nepomucký). Oborou a blízkým okolím nás provede pan Josef Trnka, tvůrce budoucí oborské kroniky.
Pro lepší orientaci si ještě projedeme vesnice sousedící s Oborou u Ostroměře – Chomutice, Staré Smrkovice, Ohnišťany, Tereziny Dary či Nové Smrkovice.
V Jičíně navštívíme místa, která nám připomenou historický vývoj frýdlantského panství a vytvoří představu o tehdejším rozsahu panství Albrechta z Valdštejna a o jeho realizovaných i plánovaných záměrech (v architektuře, obraně, ve vzdělání, náboženství…). V blízkosti jičínského zámku se nacházejí prostory, kde byly původní stáje pro Albrechtovy koně.
Abychom vše dobře zvládli, můžeme se následně těšit na dobrý oběd v příjemné restauraci s domácím prostředím. Předposledním bonbónkem této jedinečné příležitosti, jak proniknout do téměř ztracené historie chovu koní za Albrechta z Valdštejna, bude nesmírně zajímavá a fundovaná přednáška paní historičky Mgr. Barbory Klipcové. Ta společně s Mgr. P. Uličným připravila odbornou publikaci o chovu koní a hipologických stavbách Albrechta z Valdštejna a tudíž nám bude nejzasvěcenější průvodkyní v této specializované oblasti.
Závěrečným potěšením celé exkurze bude projížďka kočárem v okolí krásné lodžie (sala terrena) Albrechta z Valdštejna. Své sportovní čtyřspřeží poskytne mistr a mnohonásobný vicemistr České republiky v soutěžích čtyřspřeží pan Zdeněk Jirásek o:))).
Takže se máme opravdu na co těšit.
Více informací o Albrechtu z Valdštejna se můžete dočíst na tomto webu v článku ze dne 21. 2. 2014.
Praktické informace:
Přihlášky na exkurzi zasílejte, prosím, na mail: lenka@gotthardova.cz a to do 4. září 2015. Můžete i telefonovat na 603 269 705 (ale mailová přihláška bude snáze dohledatelná o:)). V přihlášce uveďte jméno, adresu, rodné číslo a telefon.
Odjezd: v neděli 4. 10. 2015 v 6.00 hod. z Pardubic od vlakového nádraží, v 6.30 hod. z Kladrub nad Labem od pošty. Předpokládaný návrat okolo 19.30 hod.
Cena exkurze činí 850,- Kč. V ceně je zahrnuta doprava, pojištění, oběd (polévka, hl. jídlo, káva+ zákusek, ostatní nápoje si platí každý individuálně), další drobné občerstvení, vstupy, přednáška, svezení kočárem. Platba až v autobuse. Závazně přihlášené prosím o jistou účast, případně o zajištění náhradníků.
Na brzké setkání s Vámi se těší
Lenka Gotthardová