Přednáška o prof. Fr. Bílkovi ve Slaném

Prof. Bílek zachránil starokladrubské vraníky

Příznivcům pana Prof. PhDr. MUDr. Františka Bílka, DrSc. a jeho nesmírně užitečné činnosti v oblasti zootechniky, hipologie a záchrany mnoha plemen hospodářských zvířat je určena přednáška ve Vlastivědném muzeu ve Slaném (Masarykovo náměstí 159). Akce se uskuteční ve středu 28. 11. 2012 od 17 hod. a bude doprovázena řadou fotografií jak Prof. Bílka, tak koní starokladrubských.

Slané je rodištěm pana profesora a navíc jeho otec, rovněž František, ve Slaném vyučoval na piaristickém gymnáziu, jehož budova nyní skýtá prostory Vlastivědnému muzeu. Vděčné město Slané odhalilo Prof. Bílkovi před dvěma lety pamětní desku. Více informací získáte na na www.muzeum.slansko.cz. Těším se na milé setkání. LG

Ebreichsdorf a přednáška v hotelu Fontana

Tribuna dostihového závodiště v rakouském Ebreichsdorfu

Cílem cesty byla o víkendu 17. a 18. 11. jednak návštěva závodiště v  Ebreichsdorfu nedaleko Vídně  a potom účast na přednášce pro „Dokumentační centrum starých rakouských plemen koní“ a zároveň pro „Evropskou hipologickou společnost“. Iniciátorem akce byl známý rakouský hipolog a autor řady odborných publikací Martin. Haller.

Mimo jiné napsal knihy zabývající se nejenom plemeny koní a pony, ale také knihu o historii rakouského chovu s názvem Pferde unter dem Doppeladler, kde se věnuje i našim koním starokladrubským.
Setkání v areálu zřejmě jednoho z největších moderních evropských závodišť bylo velice příjemné, neboť jsem se opět mohla potkat s mnoha známými, jako například s Isabellou Colloredo-Mansfeldovou, se kterou jsme se neviděly snad od roku 1993 a dále s řadou přátel, kteří kdy navštívili chlumecký nebo kladrubský hřebčín.

Celý příspěvek

Toulcův dvůr

Toulcův dvůr - koně

Koně a paneláky – kontrast z Toulcova dvora

V pondělí a v úterý 12. a 13. listopadu jsme se studenty ČZU navštívili v rámci předmětu venkovská turistika Toulcův dvůr. Je to malý zázrak uprostřed metropole. Plně vystihuje náplň ekoagroturistiky a hipoturistiky. Kromě řady typických českých plemen hospodářských zvířat – česká červinka, ovce valaška, prase přeštické, český strakáč, huculský kůň – jsou zde i další plemena a druhy našich nebo cizokrajných zvířat. Ekologie a pozitivní vztah ke zvířatům a přírodě je na prvním místě. Velmi doporučuji jako vzdělávací a poznávací akci pro děti, studenty, až po seniory.

Úvodní slovo

Vítejte nejen na webových stránkách, ale také v Kladrubech nad Labem. Tady jsem našla domov, který mám ráda, protože tu jsem obklopená koňmi a lidmi od koní. Stačí vyjít ven na zápraží a už za chvíli slyším klapot podkov a vím, že jede možná pan František Machek nebo Petr Vozáb nebo Jirka Nesvačil nebo zkrátka někdo z hřebčína. A koně hrdě vykračují, ať vezou vzácné hosty v kočáře či zaměstnance při tréninku nebo vyvážejí hnůj na skládku do Semína. Dělám a budu dělat vše pro to, aby to tak mohlo být stále…

Medaile pro Velkou pardubickou

Nádherné chvíle radosti a štěstí, které prožívají vítězové a umístění ve Velké pardubické, jsou úžasné pocity.  Přicházejí gratulace, květiny, poháry, medaile. V okamžik vítězství obdarovaný určitě nepřemýšlí, jestli jeho čestná cena je tuctovým výrobkem či uměleckým dílem, radoval by se stejně i kdyby byla jen čokoládová.

Když se však přeženou týdny, měsíce či roky, hloubají občas v majitelích medailí otázky, jakou cenu má ten jejich slavný kov, z jakého je materiálu a  kdo ho vlastně vytvořil.

Těm, kteří vítězili ve Velké pardubické od roku 1962 do počátku devadesátých let, můžeme alespoň něco prozradit o autorovi jejich vzácných medailí.

Celý příspěvek