Ebreichsdorf a přednáška v hotelu Fontana

Tribuna dostihového závodiště v rakouském Ebreichsdorfu

Cílem cesty byla o víkendu 17. a 18. 11. jednak návštěva závodiště v  Ebreichsdorfu nedaleko Vídně  a potom účast na přednášce pro „Dokumentační centrum starých rakouských plemen koní“ a zároveň pro „Evropskou hipologickou společnost“. Iniciátorem akce byl známý rakouský hipolog a autor řady odborných publikací Martin. Haller.

Mimo jiné napsal knihy zabývající se nejenom plemeny koní a pony, ale také knihu o historii rakouského chovu s názvem Pferde unter dem Doppeladler, kde se věnuje i našim koním starokladrubským.
Setkání v areálu zřejmě jednoho z největších moderních evropských závodišť bylo velice příjemné, neboť jsem se opět mohla potkat s mnoha známými, jako například s Isabellou Colloredo-Mansfeldovou, se kterou jsme se neviděly snad od roku 1993 a dále s řadou přátel, kteří kdy navštívili chlumecký nebo kladrubský hřebčín.

Závodiště Magna Racina
Historie tohoto místa zatím nečítá ani jednu desítku let (otevřeno 4. 4. 2004). Ambiciózní plán Franka Stronacha, původem z Rakouska a velmi úspěšného podnikatele nejenom v automobilovém průmyslu v Kanadě, sice v Ebreichsdorfu úplně nevyšel, ale ještě může být úspěšně zúročen. F. Stronach je významnou postavou světové podnikatelské sféry a na území Severní Ameriky mj. skupoval některá neprosperující dostihová závodiště a měnil tamní management i způsoby provozu. A úspěšně. Ovšem co funguje na jednom kontinentu, nemusí běžet na jiném světadílu. Když nebylo možné koupit vídeňskou „tradici“ dostihů ve Freudenau, pořídil si vlastní nové závodiště asi dvacet kilometrů jižně od rakouské metropole.

Kruhový objezd u příjezdové silnice

Každého nově příchozího (či spíše přijíždějícího) zaujme kruhový objezd se sochou koně a dlouhá příjezdová alej, za níž se vypíná tribuna s kasinem v duchu starého klasického slohu. Pod tribunou jsou dráhy, jednak pro cvalové dostihy a také pro klusácké. Po levé straně se rozprostírá areál stájí, na který navazují sportovní haly, kolbiště a další budovy zázemí.
Stáje pro dostihové koně jsou rozmístěny v osmi víceúčelových halách, které v případě možného budoucího nezájmu o koně lze během velmi krátké doby upravit třeba na praktické skladové prostory.
Ve stájích jsou zpravidla boxy pro koně ve čtyřech řadách a jednotlivé části hal se dají přepažit mříží a oddělit od ostatního prostoru, takže nezávisle na sobě může v hale mít své koně několik cizích trenérů. Určitě velkou výhodou je vzdušnost a světlost stájí, jednodušší obsluha, dostatek prostoru, včetně prostorných boxů. Nevýhodou je ztráta klidu, soukromí a příliš tovární vzhled. Ekonomika je ekonomika. O celý obrovský areál se prý stará pouze pět lidí – stáje jsou pronajaty a na většinu nárazových služeb jsou najímány externí firmy.
Část pro jezdecký sport

Krytá jízdárna pro jezdecké soutěže

Naši jezdci již měli v letošním i loňském roce příležitost se několikrát zúčastnit skokových závodů v Ebreichsdorfu, takže by mohli vyprávět své zážitky.
Jezdecký areál prý nebyl původně v plánu, ale jeho doplnění bylo dobrým a praktickým nápadem. Na dostihy zkrátka nechodilo tolik návštěvníků a také se na ně v Rakousku rozhodně nesází tolik jako v Americe. O jezdecký sport je zájem relativně větší, ale i ten si musí najít své publikum. Velmi bude do budoucna záležet na plánování velkých mezinárodních akcí.
Tak například soupeření o uspořádání letošního mistrovství Evropy pro děti, juniory a mladé jezdce vyhrál právě Ebreichsdorf.
Pokud vše půjde v duchu organizace velkých závodů, můžeme se dočkat nejednoho překvapení. Velkou výhodou je pro naše jezdce a příznivce koní geografická blízkost.
Největší ambicí v současné době je přihlášení tohoto areálu do soutěže o uspořádání přespříštích Světových jezdeckých her. Ty nejbližší se uskuteční v roce 2014 ve Francii, o ty další v roce 2020 se ucházelo několik zájemců, nyní tam již zbyly jen dva – Rakousko a Kanada. Tak uvidíme, jak FEI rozhodne a zda za světovou jezdeckou událostí budeme muset cestovat do země javorového listu či jenom kousek přes hranice do Rakouska.

Přednáška
Přednášku na téma „Chov koní v ČR a chov starokladrubských koní“ jsem mohla přednést v přednáškové místnosti golfového centra Fontana nedaleko dostihové dráhy. Připravila jsem si řadu fotografií o posledních událostech letošního a loňského roku, o činnosti zemských hřebčinců a NH Kladruby, o jezdeckých či dostihových úspěších či o zbudování slatiňanské Švýcárny.
Komunikace a seznamování s chovem koní a souvisejícími sporty, historií i současností jsou nesmírně důležité. A tak bylo příjemné, že se této akce zúčastnili takoví hipologičtí či kunsthistoričtí odborníci jako jsou: Hans Brabenetz, Dr. Georg Kugler, Heinz Gawlik a další příznivci koní (mj. E. Eisnecker, J. a M. Stelzelovi…).
Vřele všem doporučuji návštěvu Vídně i Ebreichsdorfu – je to kus naší historie i možné jezdecké budoucnosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je LG. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.